Nezobrazuje sa Vám e-mail správne? Kliknite sem.

Dvojitý diplom - double degree na UNIZA

Aj v tomto roku opustia brány univerzity tisícky študentov, no niektorí s dvojitým diplomom! UNIZA aj vďaka medzinárodnej spolupráci a priateľským vzťahom s University of Catania (UNICA) v Taliansku umožňuje študentom získať „double degee“ – dvojitý diplom. Získať ho môžu len študenti inžinierskeho štúdia, ktoré trvá štyri semestre.

„Funguje to tak, že keď ide náš študent na tento dvojitý diplom, prvý semester absolvuje u nás, druhý a tretí semester v Taliansku a posledný opäť u nás. Prácu študent vypracuje pod diktátom dvoch vedúcich – jeden tam, druhý tu, takisto štátnice u nás, aj v Katánii. A tak aj diplomy dostane dva,“ prezradil prof. Frívaldský z FEIT UNIZA v rozhovore univerzitného časopisu Spravodajca.

Na FEIT UNIZA, ako aj na UNICA v Taliansku už získali diplom z elektrotechniky Rosalia Biondi, Federico Fazio a Chiara Lauria. Študenti z Talianska študovali na UNIZA elektrotechniku v odbore výkonové elektronické systémy. Najviac sa im páčila praktická výučba v labákoch, praktické návrhy a konštrukcia elektronických systémov, tvorba počítačových a simulačných modelov a veľa ďalších zaujímavých vecí, ktoré využijú v praxi.

 

Dva nové vynálezy inšpirované detskými nápadmi

Hrať a spolupracovať spoločne je väčšia zábava ako samostatne. Fakulta elektrotechniky a informačných technológií Žilinskej univerzity v Žiline (FEIT UNIZA) zorganizovala v stredu 23. júna 2021 podujatie 5. ročníka MyMachine EXPO Žilina 2021. Mladí nadaní vynálezcovia predstavili dva nové jedinečné vynálezy inšpirované detskými nápadmi. Počítačové hry Dobrodružstvo Strelky a Mobilodronom po Slovensku vznikli v symbióze tvorcov nápadov - detí základných škôl a realizátorov nápadov - stredoškolákov a vysokoškolákov zo Žilinského kraja.

MyMachine Slovakia je neformálny vzdelávací program Karpatskej nadácie zameraný na rozvoj tvorivosti detí a mládeže. Ako jediný prepája všetky tri stupne vzdelávania: základné školy, stredné školy a vysoké školy. Aj preto ho nazývajú oslavou či festivalom kreativity.

O výsledkoch takmer ročnej práce mladých programátorov a umeleckých dizajnérov informoval aj zilinak.sk, globanews.sk, myzilina.sme.sk... Z FEITcity UNIZA uvidíte čoskoro aj video na fakultnom YouTube kanáli.

 

Detské letné tábory – zábava, šport, tvorivé aktivity a škola hrou

Počas prázdnin sa na UNIZA objavia aj deti, tentokrát si môžu vybrať z ponuky fakúlt a pracovísk UNIZA niekoľko letných denných táborov:

Druhý júlový týždeň, 6.  9. júla sa uskutoční 17. ročník Žilinská detská univerzita online formou. Podobne ako minulý rok, prostredníctvom živého streamovania a v neobyčajnom priestore CO krytu, je pre deti prichystaný zaujímavý program s množstvom kvalitných prednášok. Vlani získalo titul „elektrikárik“ 43 detí. Titul môžu získať aj Vaše deti, registrácia prihlášok je stále otvorená.

2. ročník dennej letnej školy MLADÝ ZÁCHRANÁR pre deti od 8 12 rokov sa uskutoční 12. – 16. júla. V letnej škole spoznajú deti prácu hasičov, naučia sa predchádzať vzniku požiaru, zistia ako chytiť zlodeja, ako pracovať s mapou, budú vedieť ošetriť rany a naučia sa aj veľa ďalších užitočných vecí. Letnú školu Mladý záchranár organizuje Fakulta bezpečnostného inžinierstva (FBI UNIZA) v spolupráci so Slovenským červeným krížom územným spolkom Žilina.

UNIZAclub, detský anglický tábor, sa na Fakulte humanitných vied (FHV UNIZA) uskutoční 23. – 27. augusta pre deti od 4 – 12 rokov. Študenti učiteľstva anglického jazyka a literatúry a ich pedagógovia pripravili vzdelávací, tvorivý a zábavný program v anglickom jazyku. V augustovom UNIZAclub-e ponúkajú aj možnosť výberu počtu dní a hodín.

Ústav celoživotného vzdelávania UNIZA  organizuje Detskú letnú jazykovú školu v mesiaci júl, v troch turnusoch. Deti budú rozvíjať slovnú zásobu z angličtiny prostredníctvom hier, pohybových aktivít a nových priateľstiev, a to všetko v tematicky zameranom programe – Leonardo Da Vinci.

Novinkou v tomto roku je skupina "Veteráni" v 2. turnuse - program pre 15 ročných. Miesta sú takmer rozchytané, cesta po stopách nápadov a bádania tohto génia je však otvorená a prihlášky tiež.

Denný športový tábor – Ústav telesnej výchovy UNIZA pravidelne zabezpečuje športové aktivity v Žiline a blízkom okolí. Deti sa hravou formou učia základy viacerých športov, ako napríklad futbal, volejbal, basketbal, florbal, bedminton, tenis, stolný tenis, športové lezenie, plávanie, lukostreľba, zápasenie, atletika, turistika...Tábor je skvelý, ale už plne obsadený.

 

Adriana Valentovičová a Oddelenie pre medzinárodné vzťahy a marketing UNIZA

 

CHCEM ODOBERAŤ UNIZA NEWSLETTER

 

Ak nechcete dostávať naše e-maily, stačí sa odhlásiť .