Nezobrazuje sa Vám e-mail správne? Kliknite sem.

 

 

Slávnostné otvorenie atletického štadióna, ktorý spĺňa svetové parametre

UNIZA a mesto Žilina slávnostne otvorili 400-metrový atletický štadión s ôsmimi dráhami 27. júna, presne 11 mesiacov od prvého výkopu bagrom v júli 2021. Areál na Veľkom Dieli spĺňa medzinárodné parametre, má certifikát Svetovej atletiky (WA) a bude slúžiť profesionálnym športovcom, študentom univerzity i verejnosti.

Na otváracom ceremoniáli sa zúčastnilo viac ako sto pozvaných hostí, medzi plejádou športových osobností nechýbal ani bývalý olympijský víťaz v chôdzi z Ria Matej Tóth. Slovenský atletický zväz pri tejto príležitosti udelil dekrét Žilinčanke Alene Hejtmánkovej-Holárkovej, ktorú uviedol do Siene slávy slovenskej atletiky. Prvou súťažou na novom štadióne bol populárny Beh olympijského dňa 2022.

Atletický štadión bude otvorený pre verejnosť s voľným vstupom od 18. 7. - 31. 7. 2022, potrebná je však registrácia prostredníctvom web stránky atletickystadion.uniza.sk, kde budú aktuálne informácie vrátane prevádzkového poriadku. Časozberné video z výstavby atletického štadiónu stojí za vzhliadnutie, mesiace prác sme zmestili do 90 sekúnd :).Stredoškoláci na UNIZA - riešili oblasť dopravy aj IT

V aule Datalan na UNIZA sa stretli účastníci súťaže Objav PEDAS – Študuj dopravu – Zelená doprava, ktorá sa koná pod záštitou ministra dopravy a výstavby SR. Súťaže sa zúčastnilo 40 žiakov z 12 stredných škôl a na odovzdávanie cien prišli všetky školy. Výhercovia súťaže zo SPŠ Elektrotechnická, Prešov získali 1. miesto, vďaka ktorému zažijú 2 dni na FPEDAS UNIZA aj s ubytovaním a stravou. Aj ďalšie „zážitkové ceny“ víťazné tímy stredoškolákov potešia, spoznajú napríklad  letový simulátor na letisku v Hornom Hričove alebo absolvujú zážitkovú plavbu loďou na Dunaji či výlet vlakom a návštevu Čiernohronskej železnice.

Na Fakulte elektrotechniky a  informačných technológií prebiehala séria špeciálnych cvičení pre všetkých stredoškolákov, ktorí mali chuť sa rozvíjať. V priebehu dvoch týždňov tak spoznali moderné technológie, metódy a postupy, ktoré sa na fakulte vyučujú. Najväčší záujem prejavili o tieto cvičenia: Testovanie trakčných batérií v hraničných situáciách, Meranie kvality elektrickej energie, Meranie na modeli 22 kV siete, Programovanie riadiacich systémov na báze PLC pre riadenie pohybu motora, Programovanie priem. robotov ABB, Tvorba hry pre virtuálnu realitu, Od 3D scenu po 3D tlač a Optické prenosové systémy.

Za zážitkami a spoznávaním zároveň cestovali aj žiaci zo Strednej priemyselnej školy technickej, Martin, ktorí na Fakulte riadenia a informatiky vykonávali odbornú prax. Počas dvoch týždňov spoznali zaujímavé oblasti ako 3D tlač, 3D modelovanie, údržba sieťových laboratórií a aktualizácia podporných nástrojov pri výučbe sieťových predmetov, programovanie elektronického systému v jazyku Micropython, internet vecí, údržba sieťových laboratórií a fakultných serverovní.

 Výročný vlak na trase Praha –  Žilina vyrazí 30. septembra 2022

Katedra železničnej dopravy, Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov, Žilinskej univerzity v Žiline (KŽD FPEDAS UNIZA) oslavuje tento rok jubilejné 70. výročie vzniku! Svoje absolventky a absolventov preto s radosťou pozýva na spoločnú jazdu mimoriadnym vlakom, ktorý vyrazí 30. 09. – 01. 10. 2022 z Prahy do Žiliny.  Ponúka im limitovanú edíciu „bezplatných“ cestovných lístkov z dvoch nástupných železničných staníc, v ČR z Prahy do Brna a v SR z Bratislavy do Žiliny. Potrebná je však rezervácia do 15. augusta. Počet miest je obmedzený, tím KŽD vyberie 70 absolventov z ČR a 70 absolventov zo SR, pričom rozhodujúcim kritériom je rôznorodá veková štruktúra absolventov/tiek. Výročný vlak 70 bude premávať na trase Praha – Pardubice – Olomouc – Brno – Bratislava – Košice – Žilina a bude to „jazda“ :).Adriana Valentovičová a Oddelenie pre medzinárodné vzťahy a marketing UNIZA

 

CHCEM ODOBERAŤ UNIZA NEWSLETTER

 

Ak nechcete dostávať naše e-maily, stačí sa odhlásiť .