Nezobrazuje sa Vám e-mail správne? Kliknite sem.

 

Univerzitné námestie, Pulzujúce srdce univerzity a nové logo UNIZA

Univerzitné námestie je nový, oficiálne platný názov novovybudovaného námestia pred Žilinskou univerzitou v Žiline.  Jeho dominantou je socha s názvom Pulzujúce srdce univerzity. Medzi najvýznamnejšie udalosti tohto roka môže patriť predstavenie nového loga UNIZA, ktoré sa bude používať od 1. septembra 2021 a ideovo nadväzuje práve na Pulzujúce srdce univerzity. Zatiaľ môžeme prezradiť len niekoľko podrobností. Logo navrhla autorská dvojica Bohuš Kubinský a Martin Lacko. Aktuálne s nimi spolupracujeme na dizajn manuáli jednotnej vizuálnej identity Žilinskej univerzity v Žiline. Logo sa skladá so symbolu a textovej časti, farba je základná modrá. Logo bude samozrejme aj v doplnkových farbách fakúlt. Viete, že ich máme na UNIZA sedem?

Symbol „pulzujúceho srdca“ spája viacero aspektov, symbolických sedem čiar prepája jednotlivé fakulty do celku a reflektuje podstatu inštitúcie ako živého organizmu, ktorý sa neustále mení, pulzuje životom študentov, pedagógov a procesov univerzity zároveň.

Pulzujuce_srdce_univerzity

 

Európske hlavné mesto kultúry 2026 a UNIZA

Žilinská univerzita v Žiline sa stala dôležitým partnerom kandidatúry mesta Žilina v súťaži Európske hlavné mesto kultúry 2026 (EHMK 2026). Po rok trvajúcom procese intenzívnych príprav postúpil tím pod názvom Žilina Beskydy 2026 spolu s partnerskými mestami Bielsko-Biala a Frýdek-Místek do 2. kola a prezentuje sa sloganom „Okno príležitostí“. UNIZA chce aj prostredníctvom svojich aktívnych zamestnancov podporovať pozitívne zmeny vo verejnom priestore a kultúrnu infraštruktúru mesta, a tým rozvíjať príležitosti pre nás všetkých. Viacerí pedagógovia, výskumní pracovníci a doktorandi sa aktívne zúčastňovali jednotlivých aktivít a osobne sa angažovali na viacerých zorganizovaných projektových stretnutiach. Aj vlastným nasadením, kreatívnymi i technickými riešeniami môžu ľudia z UNIZA prispieť k prepojeniu umenia a technológií, a zároveň spájať ľudí a rozličné inštitúcie. Máme radosť, že mesto Žilina postúpilo do ďalšieho kola. Víťaz titulu EHMK 2026 za Slovensko bude známy do konca roku 2021. Realizácia projektu a umeleckého zámeru sa v prípade víťazstva bude uskutočňovať do roku 2026. Viac sa dočítate aj v univerzitnom časopise Spravodajca.

Europske_hlavne_mesto_kultury

 

Koho môžu zaujímať kurzy AI a kybernetiky vo forme „blended learning“? Všetkých.

UNIZA pripravuje kurzy v anglickom jazyku so zameraním na AI a kybernetiku vo forme „blended learning“ (e-learning a praktické cvičenia na mieru). Kurzy sú určené všetkým, ktorí chcú formou vzdelávania a rozvoja  napredovať: učiteľom, výskumníkom aj firmám.

V rámci projektu „Hybridné vzdelávanie v oblasti umelej inteligencie, strojového učenia a kybernetiky“ budú vytvorené kurzy v anglickom jazyku z oblasti AI, ML a kybernetiky v troch úrovniach: základná, pokročilá a expertná. V základnej úrovni pre používateľov môžu získať cenné poznatky z týchto oblastí aj technickí inžinieri z iných fakúlt, stavbári, dopravní inžinieri a mnohí ďalší. Vedeckí pracovníci, študenti alebo odborníci z praxe sa naučia účinne využívať metódy strojového spracovania dát a vyhodnocovať  výsledky, ktoré im zefektívnia prácu aj v pokročilej alebo expertnej úrovni napr. na výskum v konkrétnej oblasti.

Pilotný projekt sa na UNIZA už vyvíja, pracovné tímy spolupracujú a aktuálne sa rieši základná úroveň kurzu, určeného širokému publiku používateľov AI a ML Vzdelávacie kurzy UNIZA budú prebiehať hybridnou formou (prezenčnou aj dištančnou) a budú aj od top odborníkov - odporúčania z excelentných pracovísk, napr. spätná väzba z UC Berkeley v anglickom jazyku a odborníkov z praxe. Viac o projekte nájdete v tlačovej správe na web stránke uniza.sk.

Koho_mozu_zaujimat_kurzy_AI

 

Adriana Valentovičová a Oddelenie pre medzinárodné vzťahy a marketing UNIZA

 

CHCEM ODOBERAŤ UNIZA NEWSLETTER

 

 

Ak nechcete dostávať naše e-maily, stačí sa odhlásiť .