Nezobrazuje sa Vám e-mail správne? Kliknite sem.

 


Čo je Pulzujúce srdce univerzity? Význam diela odkrytý na slávnostnom otvorení

Neprehliadnuteľné dielo Pulzujúce srdce univerzity na Univerzitnom námestí v Žiline bolo slávnostne otvorené 20. októbra 2021. Umelecké dielo je súčasťou komunikačného konceptu UNIZA a prináša novú vizuálnu identitu univerzity, ktorá má ambíciu prezentovať sa ako moderná vzdelávacia a medzinárodne uznávaná vedeckovýskumná inštitúcia. Nadrozmerná socha Pulzujúce srdce univerzity je vyrobená zo zrkadlovo leštenej nehrdzavejúcej ocele, váži 4 000 kg a meria 4 m. Autorom diela Pulzujúce srdce univerzity je sochár a pedagóg Bohuš Kubinský. Spolu s ním toto dielo slávnostne odhalili a zároveň predstavili: rektor univerzity Jozef Jandačka, divadelná a filmová herečka Emília Vášáryová, psychológ a podnikateľ Robert Krause. Pulzujúce srdce univerzity môžete sledovať aj na web stránke UNIZA, kde budú čoskoro zverejnené nové videá, napríklad rozhovory s umelcom alebo fotogaléria. Čo  má spoločné Nový Zéland alebo Čína s nadrozmerným dielom? A čo Vy? Videá stoja rozhodne za vzhliadnutie rovnako ako aj časozberné video inštalácie „srdca“.

 

Youmobil láka mladých ľudí do verejnej dopravy

UNIZA prostredníctvom Fakulty prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov a Stavebnej fakulty participuje na medzinárodnom projekte Youmobil, ktorý je zameraný na prilákanie mladých ľudí do verejnej dopravy. Niektorí študenti s projektom YOUMOBIL cestovali a celkom zdarma. Aby ich cestovanie verejnou dopravou bavilo, bolo príjemné a dostupné, sami navrhujú riešenia a pomáhajú nám zlepšiť služby verejnej dopravy na vidieku. Alternatívne ekologické prostriedky ako bicykel, kolobežka, loď alebo lanovka boli hitom toho leta. Výsledky zadaných cestovateľských úloh nám už poslali a aj z fotografií je zrejmé, že ich práca na tomto projekte bavila.
Navštívili geografický stred Európy a použili aj nezvyčajný typ dopravy - kolobežku. Jeden z itinerárov vyzeral takto: Tatranská Javorina, Liptovský Trnovec, Plevník-Drienové, Kozárovce, Lok, Spišské Vlachy, Horná Štubňa, Kremnické bane, Repište a Lehôtka pod Brehmi, vrátane navštívenia miest v blízkom okolí.

 

Diskusia Ekológia v stavebníctve s odborníkmi zo Stavebnej fakulty 

Ochrana životného prostredia, trvalá udržateľnosť, ekológia – to sú témy, o ktorých sa v súčasnosti diskutuje stále viac aj na celosvetovej úrovni. Odborníci zo Žilinskej univerzity v Žiline riešia, vyučujú a odporúčajú najnovšie výsledky výskumov a praxe.  Pozvanie do diskusie prijali traja odborníci:  vedúci Katedry cestného a environmentálneho inžinierstva Ján Čelko,  výskumný pracovník Katedry cestného a environmentálneho inžinierstva Dušan Jandačka a prodekan pre rozvoj a zahraničné vzťahy Peter Krušinský, člen Katedry pozemného staviteľstva a urbanizmu.
V sektore stavebníctva a architektúry majú názor, dáta aj argumenty, ktoré Vám detailnejšie priblížia súčasný aj budúci stav dopravy a ekológie prostredia.  Alternatívne stavebné materiály, vplyv zelených striech na budovy a iné informácie týkajúce sa nízkoenergetických a nulových budov budú ďalšími top témami, o ktorých sa bude hovoriť na diskusii Ekológia v stavebníctve.
Diskusia prebieha vo štvrtok 28. októbra o 10. hodine na FB a weboch MY, videozáznam zostáva v onlinepriestore.

 

 

Adriana Valentovičová a Oddelenie pre medzinárodné vzťahy a marketing UNIZA

 

CHCEM ODOBERAŤ UNIZA NEWSLETTER

 

Ak nechcete dostávať naše e-maily, stačí sa odhlásiť .