Nezobrazuje sa Vám e-mail správne? Kliknite sem.

 

 

Objav PEDAS – Študuj dopravu – Zelená doprava

O tom, aká môže byť budúcnosť dopravy, ako riešiť jej problémy s ohľadom na životné prostredie, od osobnej dopravy cez vodnú až leteckú a ešte ďalej, môžu rozhodnúť študenti stredných škôl. Fakulta prevádzky a ekonomiky dopravy a spojov vyhlásila súťaž Objav PEDAS – Študuj dopravu – Zelená doprava . Súťaž sa koná pod záštitou ministra dopravy SR. Súťažné projekty sa môžu prihlásiť do 10. mája 2023.

 

STRATON – projekt stratosférického klzáku študentov Katedry leteckej dopravy v Žiline

Skvelý tím študentov pod vedením inšpiratívneho učiteľa Pavla Pecha, odborného asistenta na Katedre leteckej dopravy FPEDAS UNIZA, aktuálne rieši výnimočný projekt. Práve vďaka financovaniu Úradu vlády SR, poradenstvu  Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA), Aerologického a radiačného centra (ARC) Slovenského hydrometeorologického ústavu a kvalitnému zázemiu na UNIZA.

Ide o vytvorenie stratosférického klzáku, ktorý je vypustený pomocou meteorologického balóna do výšky približne 30km a je schopný vrátiť sa na miesto vzletu, respektíve miesto určenia. Rádiosondy spojené s návratovým modulom by mohli byť viacnásobne použiteľné pre aerologické meranie a nekončili by vo voľnej prírode ako odpad. Aj to je veľkým prínosom projektu, ktorého cieľom je vytvorenie klzáku, schopného niesť aspoň 200g užitočného nákladu (sondy, senzory, meracie zariadenia) a zároveň plniť všetky potrebné funkcie, aby sa bezpečne dopravil na miesto určenia.

 

Majstrovstvá UNIZA v alpskom lyžovaní a snouboardingu

Ústav telesnej výchovy UNIZA pozýva všetkých zamestnancov, študentov a priateľov zimného športu do Vrátnej 16. 3. 2023. Legendárne univerzitné majstrovstvá sa uskutočnia už 25-krát! Po lyžiarskych kurzoch plných zážitkov a reprezentácii našej študentky na zimnej univerziáde v Amerike LAKE PLACID 2023 FISU WORLD UNIVERSITY GAMES v disciplíne ľadový hokeji sa môžete spolu s nami tešiť na výborne zorganizovanú súťaž.

 

Týždeň slovenských knižníc

Univerzitná knižnica v Žiline pripravila v rámci celoslovenského podujatia „Týždeň slovenských knižníc“ (TSK) pestrý program. 6. 3. 2023 sa uskutoční literárna beseda Cez sci-fi a fantasy k rozšíreniu obzorov, program pokračuje Výstavou odbornej literatúr SLOVART. Nebude chýbať ani online súťaž s Europe Direct Žilina a v celom týždni od 6. 3. – 12. 3. 2023 sa odpúšťajú sankčné a registračné poplatky !:) Sledujte web stránku a sociálne siete Univeritnej knižnice UNIZA a zistite viac.

Téma TSK 2023 je: KNIŽNICE PRE VŠETKÝCH – Knižnice, záruka kvalitných informácií.

 


Adriana Valentovičová a Oddelenie pre medzinárodné vzťahy a marketing UNIZA

 

CHCEM ODOBERAŤ UNIZA NEWSLETTER

 

 

Ak nechcete dostávať naše e-maily, stačí sa odhlásiť .